Ventilační systémy

Ventilační systémy

Proč je důležité odvětrávat podkroví a půdní prostor?

Jednoduše proto, že to přináší celoroční výhody pro všechny typy střech a jejich delší životnost. Ventilace udržuje podkroví a půdní prostor v létě chladnější a v zimně sušší, chrání před poškozením materiálů a konstrukcí, napomáhá snižovat spotřebu energie a brání tvorbě ledových kaluží na střeše. V létě může žádná či špatná ventilace střešního pláště způsobit velké nahromadění tepla v podkroví. Přehřáté podkroví v kombinaci s vlhkostí má za následek řadu problémů, včetně poškození střešní krytiny a její nenávratnou deformaci. Teplo, které se v podkroví hromadí, může sálat až do obytných prostor a tím zhoršovat fungování klimatizací, ventilátorů, ledničky a v důsledku toho zvyšovat náklady na energii.

V zimě má vlhký teplý vzduch ze spodní části budovy tendenci stoupat přes strop do podkroví, hlavně skrze vedení elektrických obvody, vodovodů a plynovodů. V chladném podkroví se pak teplý vlhký vzduch sráží na studeném povrchu střešních rámů, hřebíků a dalších kovů a vnitřní straně střechy. To má za následek několik problémů. Za prvé, srážení vody může způsobit nabobtnání konstrukce a rámů, což vede ke zvlnění a vyboulení jak střešního pláště, tak krytiny. Za druhé hrozí hniloba střešního pláště, narušení jeho schopnosti udržet střechu a zabité hřebíky. Za třetí může sražená vlhkost dostat na izolaci a snižovat tak její účinek až případně prosakovat skrze strop. Vlhká izolace způsobuje hnilobu dřeva, vznik plísní a mikroorganismů, vedoucí ke špatné kvalitě vzduchu uvnitř budovy. V neposlední řadě se díky špatné ventilaci mohou objevovat na střeše kaluže, které vlivem následných teplot pod nulou zamrzají pod krytinou, kterou tím ničí a poté, když opět na slunci rozmrznou, se mohou dostat do konstrukce a tam způsobovat škody další.


Ventilační turbíny LOMANCO®

Střešní ventilační turbíny LOMANCO

Ventilační turbíny LOMANCO® jsou v současné době nejefektivnějším způsobem odvětrání střešního pláště.

Jedná se o typ ventilační turbíny s názvem Whirlybird®, která je efektivní za jakéhokoliv počasí. Turbíny jsou zaměřeny na úsporu energie a ekologii. Přichází se zárukou 15 let a jednoduše řečeno, nelze pořídit lepší turbínu, než tu značky LOMANCO®. Hlavní vlastností turbíny jsou trvale lubrikovaná horní a dolní kuličková ložiska zaručující dlouhou životnost a žádnou další údržbu. Navíc jsou jednoduché na instalaci.


Ventilační turbíny LOMANCO® (Whirlybird) dodáváme pouze v černém provedení, a to typ BIB 12 a BIB 14 (kompletní sady = plochá základna, stavitelný kloub a rotační hlavice). Turbíny mají nastavitelný kloub pro použití na šikmých střechách od 0°do 45°. Na turbíny LOMANCO® je výrobcem poskytována 15-ti letá záruka na vlastní funkci.

Hlavní výhody ventilačních turbín LOMANCO® Whirlybird®

 • Ventilační turbíny LOMANCO®Záruka 15 let na plnou funkčnost celého systému.
 • Ventilační turbíny LOMANCO®Trvale lubrikovaná horní a dolní ložiska nevyžadující žádnou údržbu.
 • Ventilační turbíny LOMANCO®Celohliníková nerezová konstrukce s citlivostí na vítr.
 • Ventilační turbíny LOMANCO®Pevná konstrukce pavoučího typu.
 • Ventilační turbíny LOMANCO®Nýtovaná u každého spoje.
 • Ventilační turbíny LOMANCO®Speciálně tvarované lopatky rotační hlavice s velmi důležitými prolisovanými opěrnými kanálky zaručující zvýšený výkon a zcela zamezí zatékání atmosférických srážek dovnitř celého systému.
 • Ventilační turbíny LOMANCO®Investice do ventilační turbíny LOMANCO® je jednorázovou a dobrou investicí na desetiletí.
 • Ventilační turbíny LOMANCO®Úspora výdajů na energie
 • Ventilační turbíny LOMANCO®Snižuje tvorbu ledových kaluží v zimě.
 • Ventilační turbíny LOMANCO®Jednoduchá instalace.
 • Ventilační turbíny LOMANCO®Nastavitelný kloub pro použití na šikmých střechách.

Princip turbín LOMANCO®

Střešní ventilační turbíny LOMANCO

 • a) Při provozu neustále vyměňuje vzduch.
 • b) V letním období odvádí přehřátý vzduch.
 • c) V zimním období zase odvádí nežádoucí vlhkost.

Nejdůležitější požadavky na funkčnost:

 • Ventilační turbíny LOMANCO®Do střešního pláště (odvětrávaného prostoru) musí být skrze vstupní větrací otvory přiveden vzduch (skrze podhledy, ventilačními mřížkami u okapu nebo ve štítech domu).
 • Ventilační turbíny LOMANCO®Turbíny nesmí být od sebe nainstalovány blíže než na 4 m.
 • Ventilační turbíny LOMANCO®Turbíny by neměly být instalovány ve vzdálenosti větší než 8 m.